26 квітня − 35-ті роковини Чорнобильської катастрофи
Ви чули, як плаче спустошена Прип’ять,
За скоєний гріх розіп’ята живцем,
Прип’ята до неба, щоб вічності випить,
Щоб вмити від бруду змарніле лице?
Регочуть іони малиновим дзвоном,
Вбиваючи блиск нерозкритих очей,
Ридає вночі божевільна мадонна,
Приймаючи з лона холодних дітей
В бездонність ночей.
І тихо ступає життя у полин,
І лине Чорнобильський дзвін.
Малиновий дзвін, Анна Багряна
уривок
Ось уже 35 рік вся планета згадує жахливу катастрофу – аварію на Чорнобильській АЕС.
26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна аварія в історії людства - вибухнув четвертий реактор Чорнобильської АЕС. Потужність двох вибухів була настільки великою, що вони зруйнували стальну і свинцеву обшивки реактора. Сумарний вихід радіоактивних матеріалів становив 50 мільйонів кюрі, що рівнозначно наслідкам вибухів 500 атомних бомб, скинутих у 1945 році на Хіросіму.
Катастрофа, що сколихнула увесь світ…
Десятки забраних життів. Сотні, тисячі людей, здоров’я яких назавжди підірване. Страшно боротися з невидимим ворогом, причому знаючи, що його перемогти неможливо. Адже він сильніший. Він набагато могутніший, ніж це може здаватися. Цей ворог – всім добре відома радіація. Вона бажає навіки залишити свій слід на нашій планеті. Вона сховалася в найпотаємніших кутках і звідти, стиха, сіє смерть і хвороби ще й досі.
Згідно із затвердженою Верховною Радою програмою, ЧАЕС повинна бути повністю ліквідована до 2065 року: паливо буде вилучене та переміщене до довгострокових сховищ, відбудеться консервація реакторів, а коли рівень радіоактивності знизиться, їх демонтують, а територію очистять.
Герої, яких завжди пам’ятатимуть… Більше 240 тисяч людей брали участь в гасінні масштабної та небезпечної пожежі на ЧАЕС. Всі вони отримали високі дози радіації.
Ми безмежно вдячні ліквідаторам аварії за врятовані мільйони життів, ми ніколи не забудемо тих, кого з нами немає поряд, тих, хто, не вагаючись, взяв участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Адже без їхньої мужності і відваги катастрофа могла бути набагато масштабнішою.
Нехай ніколи не повториться жах тієї техногенної катастрофи, нехай залишиться тільки пам’ять про ті моторошні події, яка навчить нас цінувати нашу Землю, природу, мир, спокій та людське життя.